SMS půjčkkabez registru a bez příjmuPeníze rychle všem

Jak zablokovat platební kartu při ztrátě nebo zcizení?

Nepříjemná záležitost, kterou nechce nikdo zažít je ztráta, odcizení nebo zneužití platební karty. Chce to především pohotovou reakci, jinak se z této smůly může stát velký problém v podobě vybíleného bankovního účtu. Zloděl, či nepoctivý nálezce si tak může celkem snado přijít k nenávratné půjčce ihned na váš účet. Žít několik týdnů s nulou na účtu a starostmi s vyřizováním reklamace není zrovna radostný pocit.

Blokace ihned přes interent banking

Některé banky nabízejí možnost blokace karty prostřednictvím služeb elektronického bankovnictví. Stačí se přihlásit do internet bankingu a z nabídky menu vybrat kartu, kterou chcete zablokovat. Blokace přes internet banking však nebývá trvalá, ale pouze dočasná. Ihned poté je dobré kontaktovat banku a neprodleně jim sdělit váš problém.

Banku kontaktujte telefonicky

Co nejdříve kontaktujte banku, která kartu vydala. Ať už to bude případ ztráty nebo odcizení nebo v případě, kdy máte podezření, že byla vaše bankovní karta zneužita. Tento krok je zásadní, aby zabránil větším škodám a případnému opakovanému zneužití. Samozřejmě tak můžete učinit i osobně, na kterékoliv pobočce banky, ale mnohem rychlejší a efektivnější bude již zmíněné telefonické oznámení. Pro tento účel mají některé banky zřízenou speciální linku pro blokaci, u jiných je třeba žádost o blokaci nahlásit operátorovi na infolinku. Po nahlášení banka okamžitě kartu zablokuje pro platby v elektronických platebních terminálech. U většiny bank je blokace zdarma. Novou kartu získáte na základě žádosti ve své bance. Toto vydaní karty je většinou zpoplatněno, částkou okolo dvouset korun, který se automaticky odešle z účtu, k němuž je karta vydávaná.

Embosované karty

V případě embosovaných karet – s reliéfním písmem, je karta navíc zařazena na mezinárodní stoplist - neboli seznam odcizených nebo ztracených karet. Je to z toho důvodu, že u embosovaných karet se dají realizovat i elektronicky neautorizované platby, proto je lze snáze zneužít. Po nahlášení dojde k nevratnému zrušení práva kartu používat, kartu nelze odblokovat a stává se tak nefunkční.

Pojištění k platebním kartám

Téměř všechny české banky mají v nabídce pojištění platební karty. Toto pojištění by mělo ochránit majitele před škodou způsobenou odcizením karty nebo její ztrátou. Pojištění nabízí několik variant, které se mezi sebou liší limity pojistného plnění a rozsahem situací, které pojištění kryje. Pozor na formulace ve smlouvě, většina pojištění se týká odcizení nikoliv zneužití karty, z důvodu toho, že například zneužití karty přes internet se velmi složitě dokazuje.

Jak nepřijít o peníze na účtu

  • nikdy nepište na kartu PIN
  • nepište PIN ani na papírek u karty
  • uložte si číslo klientské linky do mobilu
  • před dovolenou si snižte denní limit
  • uložte si poznámku o číslu a údajích karty, při blokaci se může hodit

Publikováno 24.4.2018
pan
Provozovatel webu: SIALINI, spol. s r.o., IČO: 27807959, Komenského 3143/32, 747 21 Kravaře. Půjčky neposkytujeme ani nezprostředkováváme.
Podmínky použití a ochrana osobních údajů